Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 81 ile Kovid-19 rehberi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer imzasıyla gönderilen yazı ise şöyle; sınıfta öğrencilerden herhangi birine Kovid-19 testi pozitif çıkması durumunda, öğrenciler kontrol altına alınıp izlenecek ve okula devam edecekler. Aynı durumda, öğretmenler içinde geçerli olup eğitime ara vermeden devam edecek.

06 Eylül 2021 Pazartesi 10:09
9 Okunma
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 81 ile Kovid-19 rehberi

Kovid-19 Pozitif vaka çıkan sınıfta görev alan öğretmenler ve o sınıfın diğer öğrencileri, okul girişinde 14 gün boyunca günde en az iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak.

İKİNCİ POZİTİF VAKA SONRASINDA KARANTİNAYA GİRECEKLER

Semptom ve yüksek ateş tespit edilen kişi sağlık kuruluşuna hemen yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre herhangi bir semptom göstermeyen öğrenci veya öğretmen okula devam edecek, aksi durumda vaka olarak kabul edilecek.

Öğrencinin pozitif vaka çıkması durumunda aynı sınıfta 10 gün içinde 2. defa vaka çıktığı için sınıf öğrencilerinin tamamı, yakın temaslı olarak kabul edilecek. Bu öğrenciler eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.

ÖĞRETMEN POZİTİF ÇIKARSA EVE GÖNDERİLECEKLER

Öğretmenin pozitif vaka çıkması durumunda, öğretmenin okul dışında riskli bir teması yoksa ilk pozitif vaka çıkan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek. Bu öğrenciler eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.

Okulda tüm öğretmenler temaslı kabul edilecek ve maske takmak şartıyla okula devam edecekler. Temaslı öğretmenlerin okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak.

Öğretmenin okul dışında riskli bir teması olması durumunda diğer öğretmenler ve ilk vaka çıkan sınıftaki öğrenciler temaslı kabul edilecek, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saat arayla günde iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak.

Semptom belirten ve yüksek ateş tespit edilen kişiler sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre kişiler okula devam edecek ya da vaka olarak kabul edilecek.

Bakanlığın yazısına göre, sınıfta ders veren öğretmende Kovid-19 pozitif vaka saptanması durumunda şu uygulamalar yapılacak:

Öğrenciler temaslı kabul edilecek ve kuralına uygun maske takmak koşuluyla okula devam edecek. Diğer öğretmenler temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam edecek.

Temaslı öğretmenler ve pozitif öğretmenin derse girdiği sınıftaki öğrencilerin, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki defa  semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak.

Semptom belirten ya da yüksek ateş tespit edilenler sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre bu kişiler okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.

Servislerde, öğrencilerden birinde Kovid-19 pozitif vaka saptanması durumunda, öğrenciler temaslı kabul edilecek ve kuralına uygun maske takmak şartıyla okula devam edecekler. Bu durumda, servis şoförü ve rehber personel temaslı kabul edilecek ve kuralına uygun maske takarak çalışmaya devam edecekler.

TEMASLI KABUL EDİLENLER VE YAKIN TEMASLI KABUL EDİLENLER

Bakanlığın yazısında, "temaslı kabul edilenler" ve "yakın temaslı kabul edilenler" olmak üzere iki ayrı durumda neler yapılacağına dair şu detaylara yer verildi:

Temaslı kabul edilenler: Öğretmenler ve öğretmenin derse girdiği sınıftaki öğrencilerin, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak.

Semptom belirten veya yüksek ateşi tespit edilenler sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre bu kişiler okula devam edecek veya vaka olarak kabul edilecek.

Yakın temaslı kabul edilenler: Aynı sınıfta eş zamanlı (10 gün içerisinde) birden daha çok vaka çıkması durumunda sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı olarak kabul edilecek. Bu öğrenciler, eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.

OKUL ÖNCESİ VE KREŞLERDE POZİTİF VAKA ÇIKMASI DURUMUNDA YAPILACAKLAR

Okuldaki öğretmen ve öğrencilerden birinde Kovid-19 vakası çıkması durumunda, Kovid-19 döneminde yapılan temizliğe ek olarak Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nin "Kovid-19 kapsamında okullarda alınması gereken önlemler" başlığı altındaki bilgilere göre temizlik çalışması yapılacak.

Kovid-19 tespit edilen öğretmen ve öğrenci, Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'ne göre izole edilerek tedavi edilecek. Öğretmen ve öğrencinin ailesinde pozitif vaka tespit edildiğinde vakanın tespit edildiği ailedeki öğretmen ve öğrenci yakın temaslı kabul edilecek.

Okul öncesinde pozitif vaka çıkması durumunda tüm sınıf yakın temaslı kabul edilecek. Bu sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilerek eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.

Kreşlerde öğretmen ve öğrencilerden birinin okula pozitif olduğu halde gelmesi durumunda sınıftaki öğrencilerin hepsi yakın temaslı olarak sayılıp eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı olarak takip edilecek.

Son Güncelleme: 06.09.2021 10:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.