Dolar'da düşüş devam ediyor.

Dolar/TL dün açıklanan enflasyon verileri sonrasında 5.60 seviyesine kadar düştü. Gün içerisinde gelen alımlarla dalgalanan ve tekrar 5.65'e çıkan kur 5.62'de tutundu. 4 Temmuz sabahı ise kur aşağı yönlü hareketle 5.61'li seviyelerde başladı ve ilk dakikalarda 5.60 altına inerek 5.59'a indi. Piyasalar, baz etkisiyle gerileme trendine giren enflasyon sonrasında Merkez Bankası'nın faiz indirimesinin beklendiği 25 Temmuz'daki PPK toplantısında

04 Temmuz 2019 Perşembe 12:08
419 Okunma
Dolar'da düşüş devam ediyor.

Dolar/TL saat 12.10  itibarıyla 5.59 /5.6056’dan işlem gördü.

Dolar kurunun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Bankacıların yaptığı hesaplamaya göre, ilgili düzenleme bireysellerin döviz alımlarında yaşanabilecek caydırma etkisi hesaba katılmadığında bütçeye her yıl birkaç milyar TL gelir artışını da sağlayacak. Ancak bankacılar adımın esas amacını gelir artırmak olarak görmediklerini amacın dolarizasyonu caydırmak olduğunu belirtiyorlar.

Enflasyondaki düşüş sonrası kuvvetlenen iyimserliğin BSMV haberi ardından kademeli olarak azaldığını söyleyen bir bankanın döviz işlemcisi, “Nominal olarak düşük kalsa da TL’de sabah benzer para birimlerine kıyasla gözlenen daha iyi performansı ciddi şekilde azalttığını görebiliyoruz. Kurda ilk etapta 5.60 seviyesinin ardından 5.55 ve 5.50 seviyeleri önemli. Bu seviyelerin kalıcı olarak kırılması durumunda döviz birikimi yüksek bireylerin yeniden döviz alımı isteyip istemeyeceğini izleyeceğiz” dedi.

Başka bir bankacı da BSMV’nin yanı sıra enflasyon verisinin ardından TCMB’nin daha güçlü bir faiz indirimine gitme ihtimalinin de kurda fiyatlandığını söyleyerek, “Ancak şimdilik güçlü bir atak yok, kur hala teknik direncinin altında seyrediyor. TCMB’den 25 Temmuz’da güçlü bir faiz indirimi gelirse piyasa bunu erken olarak okuyabilir” dedi.

Son Güncelleme: 04.07.2019 12:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol