Dağ çileğinin kilosu dudak uçuklattı.

İnsanlar arasında orman çileği diye anılan, daha çok reçel yapılan organik dağ çileğinin kilosu Ordu’nun Fatsa ilçesinde 80 TL’den satışa sunuluyor.

23 Mayıs 2019 Perşembe 14:53
122 Okunma
Dağ çileğinin kilosu dudak uçuklattı.

Bölgede doğal yetişen ve adeta şifa kaynağı olan dağ çileklerini toplayan erkek ve kadınlar, kışlık reçellerini hazırlarken fazlalığını ise yol kenarlarında kurdukları minik tezgâhlarda vatandaşlara ve özel müşterilerine satıyorlar. 

Çilekleri dağa giderek özenle topladıklarını ifade eden Hasan Sertlik, “Dağlarda ve fındık bahçelerinde yetişen, kokusuyla olduğu kadar lezzetiyle de insanların damağına hitap eden organik dağ çileğini kendimiz reçel yapmak için topladık.

Fazlasını ise kilosunu 80 TL'den satışa sunuyoruz. Yöre halkı ve yabancıların dağ çileklerine büyük ilgisi var. Tezgâha indiğinde çilekler kısa zamanda bitiyor. Bir günde ancak 1-2 kilogram civarında çilek toplayabiliyoruz.

Bahçede ot altlarında olan çilek el yardımıyla aranarak bulunuyor ve bu çileğin taliplisi de çok. Bu aylarda toplanan çileği alanlar genellikle reçel yapımında kullanıyor" dedi.  

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol