Ethereum 2.0 Nedir ve Neden Önemlidir?

Ethereum ağına uzun süredir planlanan yükseltme, ağın ölçeklenebilirliği ve güvenliği ile ilgili sorunları çözmeyi amaçlamaktadır.

15 Kasım 2020 Pazar 22:58
341 Okunma
Ethereum 2.0 Nedir ve Neden Önemlidir?

İlk aşamasında, blockchain "dünya bilgisayarı" bir hisse senedi konsensüs mekanizmasının kanıtına geçecek.

Kısaca

  • Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, ağında büyük bir güncelleme planlıyor.
  • Ethereum 2.0 yükseltmesi, ağın ölçeklenebilirliğini ve güvenliğini ele almayı amaçlamaktadır.
  • 2020'de çıkacak olan yükseltmenin ilk aşaması, Ethereum'un hisse senedi konsensüs mekanizmasının kanıtı olarak değiştiğini görecek.

Uzun zaman oldu, ancak Ethereum 2.0 nihayet ufukta. Büyük güncelleme, altyapısında bir dizi değişiklik yoluyla ağın ölçeklenebilirliğini ve güvenliğini ele almayı amaçlamaktadır - en önemlisi, iş kanıtı fikir birliği mekanizmasından bir kanıt kanıtı modeline geçiş.

Ethereum 2.0 nedir?
Ethereum 2.0, aynı zamanda Eth2 veya "Serenity" olarak da bilinir, Ethereum blok zincirinin bir yükseltmesidir .

Yükseltme, Ethereum ağının hızını, verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini artırmayı hedefliyor, böylece daha fazla işlemi işleyebilir ve darboğazları hafifletebilir.

Ethereum 2.0, birkaç aşamada piyasaya sürülüyor ve ilk güncellemenin 2020'nin sonuna doğru başlaması bekleniyor. 

Ethereum 2.0'ın Ethereum'dan farkı nedir?
Ethereum 1.0, Proof of Work (PoW) olarak bilinen bir fikir birliği mekanizması kullanırken, Ethereum 2.0 bir Proof of Stake (PoS) mekanizması kullanacaktır . 

Teminat kanıtı iş kanıtı ile nasıl farklıdır?
Ethereum gibi blok zincirleri ile işlemleri merkezi olmayan bir şekilde doğrulamaya ihtiyaç vardır. Ethereum, diğer kripto para birimleri gibi, şu anda iş kanıtı (PoW) olarak bilinen bir konsensüs mekanizması kullanıyor.

Bu sistemde madenciler, karmaşık matematiksel bulmacaları çözmek ve yeni işlemleri doğrulamak için bilgisayar donanımı işleme gücünü kullanır.

Bir bulmacayı çözen ilk madenci, blok zincirini oluşturan tüm işlemlerin kaydına yeni bir işlem ekler.

Daha sonra kripto paralarla ödüllendirilirler. Bununla birlikte, bu süreç enerji yoğun olabilir.

Teminat kanıtı (PoS), madenciler yerine işlem doğrulayıcılarının bir işlemi doğrulama hakkı için kripto paraya yatırması bakımından farklılık gösterir. Bu doğrulayıcılar, ne kadar kripto tuttuklarına ve ne kadar süreyle tuttuklarına bağlı olarak bir blok önermek için seçilir.

Diğer doğrulayıcılar daha sonra bir blok gördüklerini doğrulayabilir. Yeterli tasdik olduğunda, blok zincirine bir blok eklenebilir. Doğrulayıcılar daha sonra başarılı blok önerisi için ödüllendirilir. Bu işlem, "dövme" veya "basım" olarak bilinir.

PoS'nin ana avantajı, enerji yoğun bilgisayar işlemeyi fikir birliği algoritmasından ayırdığı için PoW'dan çok daha fazla enerji verimli olmasıdır. Ayrıca, blok zincirini güvence altına almak için çok fazla bilgi işlem gücüne ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir.

Ethereum 2.0, Ethereum 1.0'dan nasıl daha iyi ölçeklenecek?
Ethereum 2.0'a yükseltmenin ana nedenlerinden biri ölçeklenebilirliktir. Ethereum 1.0 ile ağ, saniyede yalnızca yaklaşık 30 işlemi destekleyebilir; bu gecikmelere ve tıkanıklığa neden olur. Ethereum 2.0, saniyede 100.000'e kadar işlem vaat ediyor . Bu artış, parça zincirlerinin uygulanmasıyla sağlanacaktır.


Biliyor musun?
Mevcut Ethereum kurulumu, ardışık bloklara sahip tek bir zincirden oluşan bir blok zincirine sahiptir. Bu güvenlidir, ancak çok yavaştır ve verimli değildir. Parça zincirlerinin piyasaya sürülmesiyle, bu blok zinciri bölünerek işlemlerin ardışık zincirler yerine paralel zincirlerde ele alınmasını sağlar. Bu, ağı hızlandırır ve daha kolay ölçeklenebilir.

Ethereum 2.0 nasıl daha güvenli olacak?
Ethereum 2.0, güvenlik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır . Kanıt ağlarının çoğu, daha merkezi bir sistem ve azaltılmış ağ güvenliği sağlayan küçük bir doğrulayıcı kümesine sahiptir.

Ethereum 2.0, en az 16.384 doğrulayıcı gerektirir, bu da onu çok daha merkezi olmayan ve dolayısıyla güvenli hale getirir.

Ancak göre Lior yaffe, kurucularından için  Jelurida  ve kurşun çekirdek geliştirici  Ardour  ve  Nxt  blockchains, ağda katılım oranlarının düzeyi odaklanan bir potansiyel güvenlik açığı bulunmaktadır.

Ethereum 2.0 kodunun güvenlik denetimleri, blockchain güvenlik firması Least Authority de dahil olmak üzere kuruluşlar tarafından gerçekleştiriliyor . 

Ethereum Vakfı, kripto para birimindeki olası siber güvenlik sorunlarını araştırmak için Ethereum 2.0 için özel bir güvenlik ekibi kuruyor.

Bir de tweet , Ethereum 2.0 araştırmacı Justin Drake araştırma “tüylenme, ödül avcılık, çağrı cihazı görevi, cryptoeconomic modelleme, uygulamalı kriptanaliz, biçimsel doğrulama” içereceğini belirtti. 


Ethereum 2.0 yükseltmesi nasıl gerçekleşecek?
Topaz , Medalla , Spadina ve Zinken gibi bir dizi testnet lansmanının ardından , Ethereum 2.0'ın tam olarak piyasaya sürülmesi üç aşamada gerçekleşecek: Aşama 0, 1 ve 2 (geliştiriciler sıfırdan saymayı sever). Aşama 0, sonraki yıllarda gelecek aşamalarla birlikte 2020 lansman tarihini hedefliyor .

Aşama 0 , İşaret Zincirinin uygulanmasını görür; bu, doğrulayıcıların kaydını saklar ve yönetmenin yanı sıra Ethereum 2.0 için Proof of Stake (PoS) konsensüs mekanizmasını konuşlandırır. Orijinal Ethereum PoW zinciri bunun yanında çalışacak, bu nedenle veri sürekliliğinde herhangi bir kesinti olmayacak.

2021'de çıkacak olan 1. Aşama, kazıklı parça zincirlerinin ispatının entegrasyonunu görecek. Ağın 64 parçayla (Ethereum 1.0'dan 64 kat daha fazla verim sağlayan) piyasaya sürülmesi bekleniyor, ancak başlangıçta hesapları veya akıllı sözleşmeleri desteklemiyorlar.2021'de yapılacak bir ara güncelleme olan Aşama 1.5, Ethereum ana ağının resmi olarak bir parça haline geldiğini ve hissenin kanıtına geçişini görecek.

2021 / 22'de başlayacak olan 2. Aşama, parçaların tamamen işlevsel ve akıllı sözleşmelerle uyumlu hale geldiğini görecek. Aynı zamanda, Ether hesaplarının eklenmesini ve transfer ve para çekme işlemlerinin etkinleştirilmesini, çapraz transferlerin uygulanmasını ve sözleşme çağrılarını içerir. Ethereum 2.0 üzerine inşa edilen ölçeklenebilir uygulamalar için yürütme ortamları oluşturacak.

Eylül 2020, Spadina test ağının lansmanında sorunlarla karşılaştığı haberini getirdi ve lansmandan önce en az bir "kostüm provası" daha zorladı. Spadina, Ethereum 2.0'da oluşumunu veya ilk bloğun oluşturulmasını denemek için tasarlanmış kısa vadeli bir testnettir.

Ağın çalışır durumda sürümünü temsil eden genel bir sanal alan olan daha büyük Medalla test ağından farklıdır. Spadina test ağıyla ilgili sorunlar arasında düşük katılım, "kafa karışıklığı" ve "geçersiz depozitolar" vardı.


Ekim 2020 yılında (bir editoryal bağımsız fon Ben Edgington, ConsenSys de ETH 2.0 istemci TEKU için ürün sahibi şifresini ) kaydetti Medalla testnet olduğunu “çok düşük katılımdan acı.” "İnsanların test ağlarından biraz sıkıldığını" ve "ilerlemenin zamanı geldiğini" ekledi.

Ethereum 2.0 Ne Zaman Çıkacak?
Projedeki bir geliştiriciye göre Ethereum 2.0, Kasım 2020 lansmanı için yolda .

Ethereum altyapı kurucusu Prysmatic Lab ile bir Ethereum 2.0 geliştiricisi olan Raul Jordan, Eylül 2020'de yazan Raul Jordan, UX için bazı güvenlik kontrolleri ve cilaları beklemede olduğunu söyledi, "Bizim açımızdan Kasım ayı hala iyi görünüyor."

Bu arada, Ethereum 2.0 para yatırma sözleşmesi - blok zincirinin her iki yinelemesi arasında ETH gönderilmesine izin veren son "eksik halka", Edgington'a göre esasen "hazır".


Ekim 2020'de yazan Edgington, mevduat sözleşmesinin "önümüzdeki birkaç gün içinde" hazır olacağını ve "6-8 hafta sonra" işaret zinciri oluşumunun - lansmanının Kasım sonu ile Aralık 2020 başı arasında gerçekleşeceğini tahmin etti.

Ethereum 2.0'ın geleceği
Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin , önümüzdeki beş ila on yılın Ethereum 2.0 için nasıl sonuç verebileceğine dair bir yol haritası hazırladı.


Son iki yılda "mavi gökyüzü" araştırmasından, neyin mümkün olduğunu anlamaya, somut araştırma ve geliştirmeye, uygulanabilir olduğunu bildiğimiz belirli ilkeleri optimize etmeye ve bunları uygulamaya geçirmeye çalışan sağlam bir geçiş olduğunu söylüyor. "

O, zorlukların büyük kısmının artık "gittikçe artan bir şekilde geliştirme çevresinde olduğunu ve geliştirmenin pastadan aldığı pay ancak zamanla artmaya devam edecek" diyor.


Haziran 2020'de Buterin, Ethereum 2.0'ın parça zincirlerini uygulamadan önce en az iki yıl boyunca ZK toplaması gibi mevcut ölçeklendirme yöntemlerine güvenmesi gerektiğini belirtti .

Ethereum 2.0, Ethereum'un fiyatını nasıl etkileyebilir?
Bazıları için Ethereum 2.0'ın piyasaya sürülmesi, tam olarak kripto para biriminin ihtiyacı olan şeydir.

Nifty Orchard'ın kurucusu ve Ethereum London organizatörü Jamie Anson, Decrypt'e "Ethereum, katman-2 teknolojisi veya ETH 2.0 aracılığıyla ölçeklenebilirliğe sahip olduktan sonra tüm sorular yanıtlanıyor" dedi. "Ateşleme tabancası ateşlenecek."

Başka bir deyişle, daha fazla ölçeklenebilirlik daha fazla kullanım anlamına gelir ve bu da daha fazla talep anlamına gelir. Hangisi - en azından teoride - Ethereum'un fiyatını yeni boyutlara taşımalı . “ETH 2.0 ve toplamalar birlikte çalıştığında, saniyede 100.000 işlem kapasitesi olacak. Bu, sonraki bir milyar insan için tamamen sorunsuz bir deneyim anlamına gelecek, ”diye ekledi Anson.
 

Son Güncelleme: 15.11.2020 23:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.