Ethereum eRush projesi

Ethereum eRush Proof of Live madencilik mekanizması sayesinde kullanıcı özgürlüğüne odaklanmış bir kripto para projesidir.

28 Haziran 2020 Pazar 00:51
47 Okunma
Ethereum eRush projesi

Ehereum eRush açık kaynaklı, halka açık Proof of work’e bağımlı proof of live konsensus mekanizmasına sahip erc20 mirasının üzerine akıllı kontratlar ile ekstra yeni özellikler getiren yeni nesil bir token ve defi birleşimi merkeziyetsiz otonom bir uygulamadır (DAO) ve eos, stellar gibi bir takım coinlerde bulunan memo özelliğini ilk kez merkeziyetsiz veritabanı mimari modeli ile tokenlara entegre etmiştir. Ödül dağıtım algoritması ile Nakamoto consensus protokolünün güncellenmiş bir versiyonunu destekler.

Ethereum eRush, Ethereum platformu tarafından üretilen bir erc20 inherit kripto tokendir fakat bir sadece bir erc20 token da değildir. C# dilining C dilinden miras gelmesi gibi. EER, Ethereum destekli tüm mobil cüzdanlar ile hesapları arası transfer edilebilir ve dünyanın en büyük cüzdan uygulaması trust wallet ile tam uyumludur. Ethereum eRush fonksiyonları, merkezi olmayan Turing sanal makinesinin (Ethereum Virtual Machine (EVM)) lerinde çalıştırılır ve insanlar madenci olmak ve ödül almak için belirli bir gas karşılığında ethereum ile ödeme yaparak merkeziyetsiz programdaki fonksiyonları çalıştırabilirler. Bu sanal makine komutları uluslararası İnternet ağını kullanarak çalıştırabilir. “Gas”, kendi içinde fiyat hesaplama mekanizmasıdır, spam riskini azaltmak ve kaynakları İnternete yüklemek için kullanılır.

Ethereum eRush, 2019 yılının sonlarında kripto para eğitmeni ve programcısı Yasin Aktimur tarafından kullanıma sunulmuştur. Ethereum eRush, para kaynağınına ihtiyaç duymaksızın geliştirilmiş, ico’su olmamış merkeziyetsiz tamamen herkesin sahibi olduğu bir coin olarak ortaya çıkmıştır bu yüzden de bir roadmap’i yoktur.


Etimoloji

Rush kelimesi ingilizce de acele anlamına gelir ve ethereum erush memo özelliği sayesinde borsaların 2 adımda yaptığı işlemleri tek adıma indirerek ethereum’a hız ve verilmilik kazandırır. Yine rush ismi ile doğru orantılı olarak dünyada madenciliğine 3 dakikada başlanabilen tek coindir.


Tarih

Aktimur, öncesinde geliştirdiği kripto paralarda insanların node olabilmelerinin ve kurulum yapabilmelerinin çok zor olduğunu ve bunu sadece bilgili yazılımcıların başarabildiğini fark etti. Satoshi nakamoto para basma yetkisini merkez bankalarından alıp halka vermek istiyordu fakat aslında tam olarak merkez bankalarından alıp yine yazılımcılara yani azınlık bir kitlenin eline vermişti ve bu durum yine suistimallere yol açabilir diye düşünerek suistimal edilemeye dayanıklı dünyadaki herkesin rahatlıkla madenci olabildiği ve havuzlara ihtiyaç duymayan dünyadaki ilk kripto parayı hayata geçirdi.


Proof of live konsensus tarihçesi

1997’de Adam Back kriptografik özet fonksiyonlarını kullanarak email kullanicilari bir anti-spam mekanizmesi geliştirmiştir [2]. Bu mekanizme şu sekilde calışıyordu: Kullanıcı her email atmak istediğinde, mail sunucusu daha önceden hesapladığı ve özetini bildigi bir kriptografik özet fonksiyonunu kullanıcıya hesaplattırır. Meşru bir kullanıcı için bu özet fonksiyonun hesaplanması, örnegin, bir saniye civarında sürer ve her emailden önce bir saniye beklemek meşru kullanıcıyı çok rahatsız etmez. Fakat eğer kötü niyetli bir kullanıcı bir milyon tane spam emaili atmak isterse 1milyon defa 1 saniye bekleyecek ve bu çok uzun bir süre alacaktır. Hashcash, bu kullanımıyla, kriptografik özet fonksiyonlarının, belli bir işi yaptıgının kanıtı olarak kullanılmasına örnektir.

Aslında kriptografik özet fonksiyonu (özellikle SHA256) ve Hashcash, blockchain ya da bitcoin bulunmadan önce de varolan algoritmalardı. Bitcoinin mucidi, Satoshi Nakamoto, bu algoritmalari bitcoindeki Proof of Work (PoW), “İş Kanıtı”, protokolünü dizayn etmek için kullandı.

Satoshi nakamotonun çözümü sayesinde bitcoinde her 10 dakikada yeni bir blok ve her block’un da bir özeti yaratılmaya başladı ve bu özetlerin ilerideki 10 dakika içinde yaratılanları, ileride yapılacak işlemlerin özetleri olduğu için 10 dakika sonra yaratılacak özet kimse tarafından tahmin edilemez durumdaydı işte aktimur bu bilinmezliği fırsat’a çevirerek madencilerin yeni üretilen her blok ve bu blockların özetlerini takip etmelerini bu sayısal ifadenin(hash) matematiksel bir denklemden geçirerek bir sonucana eşit olması durumunda madencilerin ödül alabilmelerini sağlayan yeni bir konsensus mekanizması olan POL’ı icat etti.


Proof of live teknik detayları

Ethereum eRush bitcoin ağı yerine ethereum ağındaki blokları ve bu blokların özetlerini takip eder. Ethereum ağında günde ortalma 5200 adet blok üretildiği için yeni yaratılan blokların hash değerlerinin 7200 ile mod’u nun 1 e eşit olma ihtimali ödülün bir günde bir dağıtılmasını sağlar. Burada 1 rakamı önemli değildir aslında bu özetlerin 7200 ile modu’nun 521'e veya 3321'e eşit olma ihtimali de tam olarak bir buçuk günde birdir. Bilgisayarlar şanslı block üretildikten sonra 100 block yani 30 dakika içinde bunu ethereum erush kontratına bildirmek zorundadırlar. Bu fonksiyon “signfordailyreward” isminde kontratın write kısmındaki 9 numaralı fonskiyondur. Madenci programında bilgisayarı açık ve internete bağlı olan tüm bilgisayarlar kontrattaki bu fonksiyonu çalıştırırlar bu bir tür yoklama gibidir ve 100 blok sonra ödül alınırken ödüllerin eşit dağıtılması için aktif madenci sayısının hesaplanmasını sağlar.

ethereum ağında bir günde üretilen blockların tarihçesi

Ödül dağıtım algoritması.

POL konsensus mekanizması sayesinde madenciler bilgisayarını açık tuttuğunu ve internete bağlı olduğunu şanslı block ve onun hash’ı ortaya çıkmasının ardından sadece 100 blok içinde kontrata bu blok’u bildirerek online (live) olduklarını kanıtladıktan sonra 100 ile 250 block yani 150 block’luk süre zarfında ödüllerini kontrattan çekebilirler. Kontrat günlük 2 üzeri 14 yani 16.384 adet ödülü aktif madenci sayısı ve madencilerin stake ettiği oranda eşit bir şekilde paylaştırır.

Yukarıdaki kodlar günlük ödülün matematiksel detaylarını içerir.

totalRA toplam ödül tutarı demektir ve genesisReward ‘da 16.384’e eşittir.

lastblock toplam alınan ödül sayısıdır ve her yeni ödülde 1 artar.2 üzeri (lastblock/730) solidity dilinde şuan için 0'a eşittir 2 üzeri 0 1 e eşit olduğu için şuanda toplam ödül 16.384/1 e bölümü 16.384'a eşittir. toplam 730 kere ödül alındıktan sonra lastblock 730 e eşit olacak ve lastblock/730 1 e eşit olduğunda iki üzeri 1 2 ye eşit olacak ve ödül yarılanması gerçekleşecektir. Çünkü 2 üzeri 1 2 ye eşittir. Bu durumda totalRA daki genesis reward / 2 olacaktır yani. Ödüller de günde 1 kere dağıtıldığı için lastblock değerinin 730 olma rakamına 2 sene içinde erişecektir.

Şimdi bir alttaki satıra bakalım. Toplam ödülden stake ettiği oranda ve o ödüle imza atan aktif madenci sayısının rakamına oranla ödül alıyor.

Yani 2 madenci olduğunu düşünelim ve alice 1000 stake etti ve bob da 2000

şimdi formülü hemen uygulayalım.

bBlockIteration[lastBlock]._tInvest bu ifade sistemdeki madencilerin toplam stake miktarını temsil ediyor yukarıdaki durumda bu 1000 + 2000 den 3000 e eşit!

alice kaç para alacak? toplam ödül ile alice in stake ettiği rakamı çarpıyoruz ve bunu toplam stake edilen rakama bölüyoruz yani 16.384*1000/3000

sonuç 5461…

Bob ne kadar para alacak? yine aynı şeyi bob için uygulayalım : 16.384*2000/3000

sonuç 10.922….

Peki ikisinin toplamı ne kadar yapıyor 10.922… + 5461… 16.383…

… larıda ciddiye aldığunuzda tam olarak 16.384 rakamını elde ediyorsunuz yani 1000 adet stake eden madenci 2000 stake eden madencinin yarısı kadar ödül alabiliyor bu da adalet ve eşitliği sağlıyor. Bu çok basit bir model için geçerliydi bu sistem şuanda 300 aktif madenci ile de sorunsuz bir şekilde mükkemmel bir matematik ile çalışmaya devam ediyor.


Defi nedir?

Defi açılımı decentralized finance anlamına gelir ve bankacılık uygulamalarının merkeziyetsiz bir şekilde yapılması durumunda bu işlem defi olarak adlandırılır. Mesela bankalar kredi verir siz merkeziyetsiz bir kredi verme uygulaması yapmayı başarırsanız bu bir defi’dir. Şu anda kredi vermek üzere tasarlanmış en iyi uygulama maker DAO’dur.

Merkeziyetsizlik (Decentralization) ve Finans’ın (Finance) ilk iki harflerinin birleştirilmesinden ortaya çıkan bir kısaltma olan DeFi, genellikle Ethereum üzerine kurulmuş dijital varlıklar, finansal akıllı sözleşmeler, protokoller ve merkezi olmayan uygulamalar (DApp) için kullanılmakta.


Defi gözü ile Ethereum eRush

Ethereum Rush akıllı kontratında kullanıcılar madencilik yapabilmek için yine bir mikyar EER satın almaları gerekir ve bu EER leri kontrata 3 aylığına kilitlerler ve 3 ay sonra bu rakamı cüzdanlarına geri çekebilir ve kullanabilirler ama geri çektiklerinde madenciliğe devam edemezler. Bu hali ile bankaların faiz mekanizmasına benzer fakat sabit bir gelir söz konusu değildir çünkü madenci sayısı arttıkça yatırdığınız miktardan aldığınuz faiz oranı sürekli olarak düşer fakat yatırdığınız eer lerin bir adet değeri dolar karşısında değer kazanır çünkü madencilikten daha az kazanan madenciler 1 tanesini daha yüksek fiyata satmak isteyecektir. Fiyatın çok düşmesi durumunda da madenci sayısı çok hızlı yükselir ve eer gelirleri düştüğü için yine eer nin fiyatı artar. madencilik yapmak için eer gerektiği için eer ye talep sürekli olmak zorundadır ve madencilik yapmak için eer kontrata kilitlemek zorunda oldukları için talep artarken arz sürekli azalmaya mahkumdur.

Son Güncelleme: 28.06.2020 13:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol