Parrot Protocol (PRT) nedir?

Parrot, Solana'da Borç Verme ve Borç Alma için bir likidite Ağıdır.

12 Eylül 2021 Pazar 20:11
423 Okunma
Parrot Protocol (PRT) nedir?

  Parrot Protokolü, stabilcoin PAI, gözetimsiz borç verme piyasası ve marj ticareti vAMM'yi içerecek olan Solana üzerine kurulmuş bir DeFi ağıdır.

Parrot Protokolü, 14 Eylül'de başlayan hafta boyunca IDO'sunu yürütecek. Parrot'un PRT jetonu, Parrot Protokolünün birçok yönüne topluluk katılımını sağlayacak bir yardımcı program jetonudur. İDO sürecinde İİT tedarikinin toplam %10'u açık artırmaya çıkarılacaktır.  

İki adet ön satış olacak:

  1. Açık Artırma 1, 14 Eylül HKT 09:00'da başlar; PST 18:00; EST 21:00. 1.680.000.000 PRT jetonu mevcut (tedarikin %8'i)

Açık artırmalara url'den erişilebilirsiniz: ido.parrot.fi

Parrot, ödünç alma ve ödünç verme için bir likidite ağıdır. Haziran'daki ana ağ lansmanından bu yana, bir dizi DeFi ürünü sunarak TVL'de 150 milyon dolara yükseldi:

  • Stabilcoin PAI

Parrot, ekosistem ortaklarımızla birlikte bu ürünler için benimseme ve kullanım örnekleri buldu. Kullanıcıların Parrot aracılığıyla getiri elde etmesinin birçok yolu vardır:

  • Mercurial ve Sabre'da PAI, pBTC ve pSOL için istikrarlı bir takas LP olarak katılın

Parrot Protokolü henüz gelişme aşamasında çok erken olmasına rağmen, sevgi dolu bir topluluğun desteğini almıştır. Papağan Takımı hepinizi çok seviyor sevgili papağanlar!

IDO süreci, ilk dolaşımdaki PRT arzının yüksek bir yüzdesini Parrot topluluğunun eline vermek için tasarlanmıştır. PRT belirteçleri, üretken bir varlık olmanın yanı sıra, Parrot Protokolü içinde faydalı hizmetler sunan topluluk yönetimine giden yolu açacaktır (aşağıya bakınız).

İkili Müzayede IDO Süreci

Parrot IDO, Mango Markets token lansmanına benzer bir süreç izleyecektir. Katılımcılar, fiyatı belirlemek için bir IDO havuzuna USDC katkıda bulunacak ve PRT jetonları, koydukları USDC miktarıyla orantılı olarak tüm katkıda bulunanlara dağıtılacaktır.

Yaptığımız tek düzenleme, Parrot'un bir yerine iki müzayede düzenlemesi olacak. İlk müzayedeye İDO tahsisatının %80'i, ikinci müzayede %20'si verilecektir. İkinci belirteç açık artırması, topluluğa daha fazla bilgi ile IDO'ya katılma şansı verecek.

İki açık artırma yoluyla toplam 2.100.000.000 PRT jetonu (toplam arzın %10'u) dağıtılacaktır:

  • Açık Artırma 1 (%80): 1.680.000.000 PRT

Açık Artırma 1'de toplam katkıda bulunulan miktarın 10.000.000 USDC olduğunu varsayalım. O zaman PRT jeton fiyatı 0,00595238 $ (yani 10.000.000/1.680.000.000) olacaktır. 10.000 USDC katkıda bulunursanız, 1.680.000 PRT jetonu alırsınız.

Müzayede 2, Müzayede 1 sona erdikten hemen sonra başlayacaktır. Açık Artırma 2'ye katılanlar, karar vermek için bilgi avantajına sahip olacaklar, ancak daha küçük bir tahsise sahip olacaklardır.

İki açık artırma sona erdiğinde, tüm katılımcılar PRT'lerini talep edebilecek ve likiditeyi kolaylaştırmak için Serum'da resmi bir PRT/PAI ticaret çifti kurulacaktır.

Müzayede teknisyeni

Her açık artırma 48 saat sürecektir.

  • Sınırsız Süre: 24 saat (ilk yarı, katılımcılar hem para yatırabilir hem de çekebilir)

Her açık artırma iki gün boyunca gerçekleşecek. Açık artırma sözleşmesi, biri PRT jetonlu ve diğeri 0 USDC ile başlayan iki kasaya sahip olacaktır.

İki gün dönemlere ayrılacaktır: Sınırsız ve Yalnızca Para Çekme. Sınırsız dönem boyunca, herhangi bir katılımcı USDC'lerini açık artırma kasasından yatırabilir veya çekebilir. Sınırsız Dönem 24 saat içinde sona erer ve alıcıların yalnızca USDC'lerini çekebilecekleri Yalnızca Para Çekme'ye geçer.

Her iki açık artırmanın sonunda, tüm USDC mudileri USDC kasasındaki paylarıyla orantılı olarak PRT jetonları alacak ve USDC, Parrot DAO hazinesine taşınacaktır.

Papağan müzayedelerinde Mango Markets'in kanıtlanmış kodu kullanılacaktır:

https://github.com/blockworks-foundation/ido-pool/blob/main/programs/ido-pool/src/lib.rs

https://github.com/blockworks-foundation/mango-docs/blob/8b2ab79dd14f19fc4fa2460b46ded8a5427a212d/litepaper.md#mekanizma

Jeton Dağıtımı

  • Protokol teşvikleri: %35

Protokol Kontrollü Yedek (PCR), Parrot Protokolü dahilinde likidite sağlanması için kullanılacaktır.

PRT Simgesi için Kullanımlar

PRT belirteci, protokole hizmetler sağlayacak bir yardımcı program belirtecinin yanı sıra bir yönetişim belirtecidir.

PRT sahipleri, PRT Simgesini elinde tutarak Parrot'un platformunun gelişimini sürdürecek ve yönlendirecektir. Bu nedenle, PRT sahiplerine zamanları, uzmanlıkları ve çabaları karşılığında teşvikler dağıtılacaktır.

Stake PRT'nin protokole faydalı hizmetler sunabileceği bazı yollar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir):

PRT Likidite Havuzu

Parrot'un teminat modeli, sentetiklerinin doğrudan kullanımına izin vermez. A kullanıcısı SOL'den 100 PAI basarsa ve PAI'yi B kullanıcısına aktarırsa, B kullanıcısının protokolde kilitli SOL teminatını doğrudan kullanmasının bir yolu yoktur.

Bir PRT likidite havuzu, Parrot'un sunduğu tüm sentetiklerin doğrudan itfasına izin vermek için ortak bir likidite kaynağı yaratacaktır.

PRT Değişim Havuzu

Şu anda, farklı sentetik formları arasında doğrudan geçiş yapmanın bir yolu yoktur.

Paylaşılan bir PRT teminat havuzu, Parrot sentetikleri arasında sıfır kayma dönüşümü sağlayabilir.

Örneğin, bir mal sahibinin eşdeğer miktarda pSOL ile 100 PAI takas etmek istediğini varsayalım. Değişim sırasında SOL fiyatının 50$ olduğunu varsayalım, bu işlemin çalışma şekli, takas havuzunun hazinesine 100$ PAI alması ve 2 pSOL borç üretmesidir. Yeni pSOL borcu, tüm PRT havuzu tarafından teminatlandırılacaktır ve havuz bu değişimi sağlamak için bir ücret alır.

İİT Tasfiye Havuzu

Papağan bir borç verme protokolüdür ve tasfiye, sistemin ödeme gücünü korumak için önemlidir. Ancak, tasfiye botlarını çalıştırmak hem sermaye hem de teknik bilgi gerektirir. Bu sorun, ağın ödeme gücünü koruyabilecek kişilerin aralığını daraltır.

Tasfiye havuzu, herhangi bir bot operatörünün kasaları tasfiye etmek için kullanabileceği, güvenilmez, izinsiz bir sermaye havuzu olacaktır. Tasfiye ücretleri havuz katılımcılarına orantılı olarak ödenecek, ancak bireysel olarak bot çalıştırmalarını gerektirmeyecek.

Bu havuzda sadece bir avuç katılımcının bot çalıştırabilecek teknik bilgiye sahip olması yeterli olacaktır.

Protokol Ücretleri

Parrot Protocol, sunduğu hizmetlerden zaten ücret alıyor. Ücretlerin kaynağı:

  • Ödenmemiş borç üzerinden toplanan istikrar ücretleri

Bu ücretler, PRT sahipleri tarafından yukarıda belirtilen hizmetleri teşvik etmek için kullanılacaktır.

Son Güncelleme: 12.09.2021 23:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.