Starbucks, Microsoft’un Azure Blockchain Platformu’nu Kullanacak.

Kripto paralara ve Blockchain teknolojisine olan ilgisini bildiğimizi kahve devi Starbucks Azure Blockchain Hizmeti’ni kullanacağını açıklayan ikinci büyük şirket oldu.

Starbucks, Microsoft’un Azure Blockchain Platformu’nu Kullanacak.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli kahve zinciri devi Starbucks, teknoloji haber sitesi GeekWire’da 6 Mayıs’ta aktarılan bir habere göre, kahve üretim aşamalarını takip edebilmek için teknoloji devi Microsoft’un Azuru blockchain paltformunu kullanacak.

Starbucks ilk olarak 2018 yılında “çekirdekten bardağa” projesini başlattığını duyurmuştu. Proje kapsamında kahve devi, Kosta Rika, Kolombiya ve Ruanda’daki çiftçilerle beraber çalışıyor ve blockchain tabanlı kahve takip sistemini kullanıyor. Yani kahvenin, çekirdek halinden bardakta müşteriye sunulana kadar olan yolculuğu Blockchain tabanlı olarak kontrol ediliyor. Bunun yanında sistem sayesinde müşteriler de kahvelerinin takibini yapabiliyor ve ark plandaki çiftçiler için de yeni finansal fırsatlar ortaya çıkıyor.

Öte yandan Starbucks bu proje ile elde ettiği bulguları paylaşmak için sistemin açık kaynaklı olacağını da belirtmişti.

Microsoft ve Starbucks

İki büyük şirket dün, Microsoft’un düzenlediği Build Conference’da bir dizi ortak girişimleri olduğunu dile getirdi ve bunların sunumunu yaptı. Starbucks’ın Azure Blockchain Platformu’nu kullanacak olmasının yanı sıra farklı lokasyonlarda lot (nesnelerin interneti) teknolojilerinin kullanılması ile ilgili de girişimlerin olduğu belirtildi.

Bunun yanında geçtiğimiz dönemlerde Blockchain teknolojisi adına büyük adımlar atmayan Microsoft’un, Azure Blockchain Hizmeti ile bu görüşünü değiştirdiğini dile getirebiliriz. Microsoft’un teknoloji ekibi 2 Mayıs’ta yaptıkları açıklama ile Blockchain teknolojisini Azure bulut bilişim platformuna entegre etme kararı aldıklarını açıklamıştı

haber7gun

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER