sanalbasin.com üyesidir

Türkiye kripto para çıkarıyor.

Türkiye Merkez Bankası’ndan sonunda kripto para hamlesi geldi! 11'nci Kalkınma Planı’na göre, Türkiye’de kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşması için enstrüman çeşitliliğine gidiliyor. Blockchain tabanlı merkez bankası kripto para birimi piyasaya sürülecek.

Türkiye kripto para çıkarıyor.

2019-2023 dönemini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı’nda mali piyasalara ilişkin önemli hedeflere yer verildi. Plan kapsamında, İstanbul’un cazip bir küresel finans merkezi olma hedefini destekleyen, kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşturulması amaçlanıyor. Bu nedenle finansal aktörlerin reel sektörün finansmanındaki etkinliği artırılacak ve sektörün sermaye piyasasından ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gözetimindeki banka dışı finansal kuruluşlardan fon kullanması özendirilecek.

İpotek Finansmanı Kuruluşu’nun (İFK) ihraç limiti, sermayesinden bağımsız hale getiriliyor ve İFK’nin ihraç maliyetlerini azaltmaya yönelik SPK kurul ücreti ve Merkezi Kayıt Kuruluşu Anonim Şirketi saklama ücreti gibi işlem maliyetlerinde indirimler yapılıyor.

İFK tarafından ihraç edilecek menkul kıymetler, repo gibi likidite sağlama amaçlı işlemlere konu edilebilecek.

Blockchain tabanlı merkez bankası kripto para birimi geliyor!

Banka bilançolarındaki varlıkların seküritizasyonu teşvik edilecek. KOBİ varlık kiralama şirketi kurularak kira sertifikası ihracı yapılacak ve ihraç masraflarında destek sağlanacak. Önemli bir hamle olarak Blockchain tabanlı merkez bankası kripto parası uygulamaya konulacak.

Fintek ekosisteminin Türkiye’de gelişmesine yönelik yol haritası oluşturulacak ve uygulamaya dair koordinasyon tek bir kamu kurumu tarafından sağlanacak.

Uluslararası ticaret sisteminde kabul görecek alternatif para ve ödeme sistemleri geliştirilmesi amacıyla ülke iş birlikleri tesis edilecek ve çalışmalar sürdürülecek. Takas ticaretinde kullanılacak Avrupa Ödeme Sistemi yapısı incelenerek Türkiye’de de benzer bir yapının kullanıma açılması sağlanacak. Küresel rezerv para alternatifi oluşturmaya yönelik ülke işbirlikleri oluşturulacak ve söz konusu ülke merkez bankalarının ortak çalışma yürütmesi sağlanacak. İkili anlaşmalar yoluyla yerel para cinslerinden ticaret imkanları artırılacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 16:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Anıl ergün
Anıl ergün - 3 ay Önce

İşte bunlar lazım bize

SIRADAKİ HABER