Retrobüs kimdir? 70'ler, 80'ler ve 90'lara gitmeye hazırmısınız?

Retrobüs ile 70'ler 80'ler ve 90'lara gitmeye hazır mısınız? Taklitler asıllarını yaşatır diyen grup sizleri geçmişe götürüyorlar.

20 Nisan 2019 Cumartesi 00:50
563 Okunma
Retrobüs kimdir? 70'ler, 80'ler ve 90'lara gitmeye hazırmısınız?

Retrobüs’ü 2011’de kurulan bir grup olup adını ‘Retro’ ve ‘Büs’ kelimelerini bir araya getirerek geçmişe yolculuk yapmak istemiştir.. Amacı ustaları anmak, anıları yaşatmaya gayret göstermektir.

Aynı zamanda dinleyenleri zaman yolculuğuna çıkarmaktır. Sizi geçmişe mesela 70’li yıllara götürüyorlar. Üstelik Barış Manço’yu, Cem Karaca’yı sahnede izleme şansını da buluyorsunuz.

Sloganları “Taklitler asıllarını yaşatır şeklindedir.'' Biz de ustaları yaşatmak için sahnedeyiz derler.

Biz trendiz gelir geçeriz fakat onlar hep yaşayacak” diyen Retrobüs müzik grubundan söz ediyoruz. Grubun vokalisti olan Firat ŞAHVERDİ Yan Flüt, Alto Saksafon ve Armonika gibi nefesli enstrumanları da profesyonel olarak çalmakta ve bu renklilik konserler esnasında büyük ilgi uyandırmaktadır.

Retrobüs  grubunun gitaristi ise.Murat YERDEN dir. Aynı zaman da klasik kemençe yapımında ustadır. Ve kendi akılalmaz gitarını kendisi yapmıştır. Dediğimiz gibi gitar çalımında usta olan YERDEN, aslen sivaslı ama ankara doğumludur. Atölyesi istanbul kadıköydedir.

Kıyafetleri, aksesuarları ve peruklarıyla bazen Cem Karaca bazen Barış Manço bazen de Erkin Koray olup izleyiciyi geçmişe götüren grubu çok seveceksiniz.

Özellikle Cem Karaca, Barış Manço, İlhan İrem, Erkin Koray, Fikret Kızılok, Tanju Okan, Adamo, Erol Evgin, Mavi Işıklar... gibi isimlerin ses renkleri üzerinde uzun bir süre ön çalışma yaparak sergiledikleri taklitler dinleyicilerin beğenisini kazanmaktadir.

100'ü aşkın şarkıdan oluşan repertuarıyla oldukça eğlenceli ve gönüllere taht kurmuş eserleri çalıp söylemekte, bunun yanında üstadları anarken kaliteli müziğe önem vermektedirler.

Bu arada Retrobüsü diğer grublardan ayıran diğer özellik ise kullandıkları aksesuarlar ve ses taklitleriyle konserlerinin aynı zamanda bir tiyatro gösterisi şeklinde geçmesidir.

Son Güncelleme: 03.06.2019 01:27
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
HAMDİ ŞEN 2019-11-14 00:48:59

Retrobüs sevenler olarak geçmişe yolculuk çok iyi. Retrobüs ü kesinlike dinleyin.